გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი პირადი ნომერი: ნაირა კოტაშვილი, 01033006721
საგანი :ინფორმაციულ საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები
სწავლების საფეხური/კლასი : საბაზო, VI კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა : 30
გაკვეთილის თემა : ,, კიბერ დანაშაული და უსაფრთხოება”
გაკვეთილის მიზანი : მოსწავლე შეძლებს:
სხვადასხვა ციფრული საშულების გამოყენეით თემის ირგვლივ მოიძიოს ნფორმაცია, გაიგოს პრობლემის არსი, ახსნას თუ რამდენად საშიშია კიბერ ბულინგი,აღწეროს მისგან
გამოწვეული პრობლემები, გაანალიზოს და მოიყვანოს
მაგალითები,პრობლემას შეაფასებენ და ისაუბრებენ
რა აუცილებელი პირობაა საჭირო მსგავსი პრობლემის აღმოსაფხვრელად.
შეფასების
მეთოდი: განმავითარებელი
გაკვეთილზე გამოყენებული
ძირითადი სტრატეგია: სწავლა კეთებით
მოსწავლეთა ორგანიზება: ინდივიდუალური და ჯგუფური;
ძირითადი სასწავლო
რესურსები:სახელმძღვანელო, ფლიპჩარტი, პრეზენტაციები, კომპიუტერი.
ელ ფორმატები;
პროექტორი.
ორგანიზების ფორმა:
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
1
|
ფაზა 1.
აქტივობა.1
მისალმება, გაკვეთილის თემისა და მიზნის გაცნობა,
შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა
|
ვერბალური ახსნა
|
მთელი კლასი
|
პრეზენტაცია, კომპიუტერი, წიგნი
|
2
|
2
|
აქტივობა .2
,,პროვოცირება“ -ინტერესის გაჩენა -(წინარე ცოდნის გააქტიურება)
კლასი დაიყოფა წყვილებად.
|
მეთოდი
არაპირდაპირი ლექციური ტიპის
|
მთელი კლასი
|
პრეზენტაცია, კომპიუტერი, წიგნი
|
8
|
3
|
აქტივობა.3
ცოდნის თვითრეგულაცია,
უკუკავშირის უზრუნველყოფა, დავსვამ კითხვებს მივცემ მიმართულებას.
|
მეთოდი ,,დაფიქრდი, დაწყვილდი, გაუზიარე“ -ინსტრუმენტი-დისკუსია
|
წყვილები
|
პრეზენტაცია, კომპიუტერი, წიგნი
|
5
|
4
|
ფაზა.2
აქტივობა.4
დაურიგდებათ მოსწავლეებს ბარათები, შესავსები ექნებათ ცხრილი რა იციან
ამ პრობლემის შესახებ,რა ცოდნის მიღება სურთ და რა ისწავლეს.
|
მეტაშემეცნების სტრატეგია:
სწავლა კეთებით
ცოდნის დემონსტრირება ტექნოლოგიების დახმარებით
|
წყვილები და ინდივიდუალური
|
კომპიუტერი
დავალების ბარათები
ინტერნეტი
პროგრამები:
Edmodo
Microsoft Word
Power Pointi
|
18
|
5
|
ფაზა. 3
აქტივობა 5
- რეფლექსია
დაურიგდებათ ბარათები კითხვებით:
ა) რა იყო მათთვის გაკვეთილზე ყველაზე მნიშვნელოვანი?
ბ) რა კითხვა გაუჩნდათ?
გ) როგორ გამოიყენებენ დღევანდელ ცოდნას ყოველდღიურ ცხოვრებაში?
მოსწავლეები გააკეთებენ ბარათებზე ჩანაწერებს და გააკრავენ ფლიფჩარტზე.
დაურიგდებათ თვითშეფასების ფორმები ამობეჭდილი სახით, სადაც ჩამოწერილი
იქნება კრიტერიუმები. მოსწავლეები აღნიშნული კრიტერიუმების მიხედვით მოახდენენ თვითშეფასებას
და მის ელექტრონულ ვერსიას სახლიდან გადმოგზავნიან ედმოდოზე.
|
რეფლექსია
|
ინდივიდუალური
|
ბარათები
კომპიუტერი
|
7
|
|
აქტივობა. 6
საშინაო დავალების
მიცემა:
მოსწავლეები დამოუკიდებლად შექმნიან პრეზენტაციას თავიაანთი მოძიებულ
ინფორმაციაზე დაყრდნობით და
შესრულებულ
პრეზენტაციას თემაზე ,, კიბერდანაშაული და უსაფრთხოება“ და გადმოაგზავნიან.
|
ცოდნის დემონსტრირება
|
ინდივიდუალური
|
კომპიუტერი
|
|
გაგვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგი : მოსწავლეები შეძლებენ
მოიყვანენ კიბერდანაშაულის მაგალითები. ისაუბრონ უსაფრთხოების დაცვის გზებზე.
ესგ-ს სტანდარტით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი:
ის.ტექნ.დაწყ.2.აცნობიერებს სხვადასხვა სახის პროგრამული უზრუნველყოფის
დანიშნულებას და ეფექტიანად იყენებენ მათ .
ის.ტექნ.დაწყ.3.მოსწავლემ უნდა შეძლოს სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების
შერჩევა და გამოყენება ინფორმაციის მოძიებისას და კვლევის პროცესში.
განმავითარებელი შეფასება
გაკვეთილის რუბლიკა
კარგი
|
დამაკმაყოფილებელი
|
არა
დამაკმაყოფილებელი
|
მოსწავლეს
შეუძლია კითხვებზე პასუხის გაცემა,
ლოგიკური და არგუმენტირებული მსჯელობა,
|
მოსწავლეს
შეუძლია კითხვაზე პასუხის გაცემა თუმცა მსჯელობა ნაწილობრივაა არგუმენტირებული, უჭირს მიცემულ
ინფორმაციის მართვა
|
მოსწავლეს
არ შეუძლია კითხვაზე პასუხის გაცემა, არ
მსჯელობს ლოგიკურად, არგუმენტები არ გააჩნია, არ შეუძლია ინფორმაციის მართვა
,
|
მოსწავლე სწორად აანალიზებს გაკვეთილის მსვლელობისას
დასმულ კითხვებს და შეუძლია ეფექტური უკუკავშირი,
შეუძლია მიმართულების კითხვებში ზოგადი კითხვა დაუკავშიროს
შინაარსობრივს.
|
მოსწავლე აანალიზებს გაკვეთილის მსვლელობისას დასმულ
კითხვებს მაგრამ უკუკავშირი ზოგადია და არადამაჯერებელი. უჭირს
მიმართულების მიმცემი კითხვებიდან ზოგადი კითხვის
შინაარსობრივთან დაკავშირება.
|
მოსწავლეს არ შეუძლია გაკვეთილის მსვლელობისას დასმული
კითხვების გაანალიზება და ვერ აკეთებს უკუკავშირს
ვერ ხედავს ზოგადი კითხვიდან შინაარსობრივზე გადასვლის
გზებს.
|
მოსწავლე მიზნობრივად იყენებს ტექნოლოგიების საკომუნიკაციო
და საძიებო საშუალებებს,
|
მოსწავლე მიზნობრივად იყენებს ტექნოლოგიების საკომუნიკაციო
და საძიებო საშუალებებსმაგრამ უჭირს პრობლემური საკითხის სიღრმისეული წვდომა.
|
მოსწავლე დასმულ ამოცანას ვერ აკავშირებს ტექნოლოგიის
შესაძლებლობასთან, არ შეუძლია საკომუნიკაციო და საძიებო სისტემებში მუშაობა,
|
მოსწავლე სწორად
მოიძიებს პრობლემური თემის შესახებ
საჭირო ინფორმაციებს საძიებო სისტემიდან, შეუძლია მონაცემების ტრანსფერი .
|
მოსწავლე სწორად მოიძიებს ინფორმაციას პრეზენტაციაში წარმოდგენილი პრობლემური საკითხვის
ირგვლივ თუმცა უჭირს დამოუკიდებლად კავშირი რესურსის შესაქმნელად.
|
მოსწავლეს არ შეუძლია პრობრემული თემის ირგვლივ მონაცემების მოძიება საძიებო სისტემებიდან, არ
შუძლია მონაცემების ცხრილებში გადატანა. ვერ მუშაობს PowerPoint – ის პროგრამაში.
|
მოსწავლე სწორად ქმნის მოძიებული ინფორმაციის გამოყენებით პრეზენტაციას , გამოყობს და ყურადღებას
ამახვილებს ძირითად საკითხებზე და შეუძლია შექმნილი მასალის გადაგზავნა საჭირო მისამართზე ედმოდოს საშუალებით.
|
მოსწავლე სწორად პრეზენტაციას PowerPoint პროგრამაში,
სწორდ შეაქვს მონაცემები ცხრილში, ადეკვატურად იყენებს კონკრეტულ ინსტრუმენტებს თუმცა
უჭირს ფორმულების მიზნობრივად გამოყენება და მონაცემების გაგზავნა საჭირო მისამართზე
ედმოდოს საშუალებით.
|
მოსწავლეს არ შეუძლია PowerPoint - ის პროგრამაში მუშაობა, არ შეუძლია .
ვერ აგზავნის მონაცემებს ედმოდოზე.
|
მოსწავლე
იცავს დროის ლიმიტს, თანამშრომლობს თანაკლასელებთან, ითვალისწინებს მათ
აზრს.აქტივობებში მონაწილეობს აქტიურად.
|
მოსწავლე იცავს დროის ლიმიტს, თანამშრომლობს თანაკლასელებთან,
ნაწილობრივ ითვალისწინებს მათ აზრს, უჭირს
მოსაზრებების გამოთქმა და ცოდნის დემონსტრირება.
|
მოსწავლე ვერ იცავს დროის ლიმიტს, არ თანამშრომლობს
თანაკლასელებთან, არ ითვალისწინებს მათ აზრს, არ შეუძლია მოსაზრებების გამოთქმა და
ცოდნის დემონსტრირება.
|
ხელმოწერა: ნ. კოტაშვილი
თარიღი: 23.06.2017-2018 სასწავლო წელი
No comments:
Post a Comment